Antalya Doğalgaz Firması, Antalya Doğalgaz

ÜCRETSİZ KEŞİF HATTI +905422144411

Yoğuşmalı Kombi ye Gerek Var mı?

Ürünlerimiz

HABER VE KAMPANYALAR
Antalya Bosch Kombi

Antalya Bosch Kombi

Antalya Bosch KombiAntalya Bosch Kombi modellerini bulabileceğiniz firmamız 10...
Yoğuşmalı Kombi ye Gerek Var mı?
Normal Kombi’ nin yoğuşmalı kombi den farklı Çalışma Prensibi

Normal yani konvansiyonel kombide doğalgaz kombiye girdikten sonra; evlerdeki ocağımız gibi brülör dediğimiz, doğalgazın yandığı bir yer vardır. Konvansiyonel kombinin brülör kısmında doğalgaz alev alır ve ısısını içinden kalorifer suyunun geçtiği, eşanjöre verir. Bu sayede eşanjör ısınır, içindeki kalorifer suyunu ısıtır; ısınan su pompa vasıtasıyla peteklerde sirkülasyon  edilerek evin ısınması sağlanır. Doğalgazı brülörde yakıp ısısını eşanjöre verdikten sonra bir eksoz gazı; atık gaz meydana gelir. Bu atık gaz eşanjörün hemen çıkışında sıcaklık ölçümü yapıldığında; kalorifer suyunu kaça ayarladığınıza göre değişmek kaydıyla 90-95 derece seviyelerinde ölçülmektedir. Normal yani konvansiyonel kombi 90-95 derecedeki bu atık gazı hermetik baca sayesinde doğrudan dışarı atmaktadır.

Evimizi ısıtmaya çalışırken; dışarıya 90-95 derecelerde atık gaz atmak hiç mantıklı değildir.

Yoğuşmalı kombi ye geldiğimizde ise ; aynı normal kombi gibi doğalgazı alıp brülörde yakıp, eşanjöre ısısını verir. Buraya kadar normal kombi ile yoğuşmalı kombi arasında çalışma prensibi açısından bir fark yoktur. Ama yoğuşmalı kombi , dışarıya atacak olduğumuz 90-95 derecelerdeki atık gazın ısısını bir eşanjör vasıtasıyla kalorifer suyuna iletimine imkan vermektedir. Bu sayede siz aynı ısınma şartına karşılık; kalorifer tesisatınızın kalitesi ve radyatör ölçülerine göre değişmek kaydıyla; % 18 e  kadar yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Daha iyi anlaşılması açısından bir örnekle pekiştirelim.

Eski odun veya kömür sobalarını hepimiz biliriz. Aslında büyüklerimiz bu eski tip sobalarda yoğuşma teknolojisini yıllar öncesinde kullanıyorlardı. Nasıl mı? Şimdi hala köy kahvelerinde sobaların baca deliğine hemen altına değilde bacadan olabildiğince uzak bir yere montaj etmeye çalışırlar. Bunun nedeni işte tamda bu yoğuşma teknolojisini akıl etmiş olmaları. Sobanın baca deliğine hemen altına konması durumunda; örnek olarak 1 kova kömür attık ve bacamızın güzel emiş yaptığını düşünerek 100 birim ısı aldığımızı düşünelim. Sobanın baca deliğinin hemen altında olduğu durumda 1 kova kömür attık, odamızı ısıttık ve bir atık gaz meydana geldi, bu atık gaz sıcak bir şekilde bacadan dışarı attık. Farkındaysanız aynı normal kombi konvansiyonel kombi gibi.

Aynı kömür sobasını; baca deliğinden uzak bir noktaya montaj ettiğimiz durumu inceleyelim isterseniz. Bu durumda aynı kömür sobamızı aldık, içerisine aynı kalorideki 1 kova kömürümüzü koyduk. Normal olarak sobadan 100 birim ısı almayı başardık. Ama oluşan atık gazımız baca deliğine gidene kadar odanızı ısıtmaya devam etti. Fark ettiniz mi aynı yoğuşmalı kombide olduğu gibi. Hatta bu baca mesafesi uzattığımızda bacanın standart boyu yetmediği için uç uca eklemeler yapılırdı. Bu ek yerlerinden kömür dumanının ısısını odaya vermesinden dolayı sıvı faza geçer ve damlamalar oluşurdu. Bu damlamalar halıyı kirletmesin diye bacanın ek yerlerine yuvarlak kaplar konurdu. Bu damlalarda zaten yoğuşma anlamına gelmekte ve yoğuşmalı kombinin de ismi buradan gelmektedir.